Uzbekistan


חשבו על דרך המשי: גמלים, תבלינים, שווקים ובעיקר – תרבויות ואנשים. לא הרבה השתנה בה. אתם מוזמנים לצאת איתנו למסע מדברי לאורכה של דרך המשי, אל הערים הקסומות ביותר בה. 

  • ליבה של דרך המשי: השווקים, המדבר, האוכל של מרכז אסיה וכמובן, האנשים
  • כולל ביקור בפנינות דרך המשי: בוכרה וסמרקנד וגם העיר המדברית המרוחקת חיווה
  • סדנת צילום מקיפה שתקפיץ אתכם לרמה הבאה בהדרכת מדריך מצוות פוטוטבע
  • מדריך גיאוגרפי ישראלי מומחה לדרך המשי
  • מדריך גיאוגרפי מקומי שיעזור לנו להיכנס לבתי המקומיים
  • התמקדות מיוחדת בצילומי אנשים, שווקים, אוכל
  • טיול שנבנה על ידי צלמים מומחים עבור חובבי צילום ותרבויות – המקומות האותנטיים והיפים ביותר על דרך המשי
  •  

יום 1: תל אביב – טשקנט

בטיסת ערב ישירה, אנחנו תוך חמש שעות, בבירתה של אוזבקיסטן וליבה של דרך המשי המדברית – טשקנט. עיר המשלבת מאפיינים פרסיים, טאג’יקים וסובייטים כאחד. לינה בטשקנט.
אוזבקיסטן משתרעת בין הנהרות אמו-דריה וסיר-דריה, היחידה שיש לה גבולות משותפים עם כל יתר מדינות מרכז אסיה וללא כל ספק האטרקטיבית ביותר במרכז אסיה. בתחומה כמה מהערים העתיקות ביותר בעולם, סמרקנד, בוכרה וחיווה הנן ערי דרך המשי הגדולות בעולם. אוזבקיסטן רואה את עצמה כמדינה החשובה ביותר במרכז אסיה, מבחינה פוליטית ומדינית, השפעתה של ברה”מ לשעבר עדיין ניכרת בכל מקום והבירוקרטיה מסורבלת, אולם ככל שנרחיק מהבירה טשקנט נחווה את האותנטיות והנוכחות של תושביה הנינוחים ומאירי הפנים, את שרידי הערים העתיקות המסגדים, המדרשות וארמונות הענק בעלי הארכיטקטורה המדהימה.

יום 2: טשקנט – סמרקנד

בשעות הבוקר המוקדמות, נצא לבקר בשוק החקלאים המפורסם של טשקנט, אחד משווקי החקלאים הגדולים והיפים באסיה: ירקות, חרבות, דבש אורגני, תבלינים ועוד. לפני שנעזוב את העיר וניסע דרך כפרים חקלאיים ושדות נרחבים ולאורכם של הפסגות המושלגות של הרי פמיר לעבר העיר סמרקנד (Samarkand) – עירו של טימור לנג, שהיא הייתה ועדיין אחת מהתחנות החשובות לאורך דרך המשי ההיסטורית. העיר הינה אחת הערים היפות במרכז אסיה והינה מוזיאון פתוח לאמנות האסלאם. האמנות בעיר מגיעה לשיאה בקישוטי מוזאיקות והמיולקות הצובעות את המבנים בטורקיז, כחול, ירוק ולבן מרהיבים. עם ההגעה נצא לצילומים בעיר לעת ערב. לינה בסמרקנד.

יום 3: סמרקנד – העיר היפה ביותר בדרך המשי

לאחר ארוחת הבוקר נצא לצילומים צבעוניים בשוק המזרחי, אחד השווקים הגדולים והיפים במרכז אסיה – גן עדן לצלמים. נפגוש שם את החקלאים המגיעים עם מרכולתם. לחם הנאן המפורסם של מרכז אסיה, מלונים בגודל של דלעת וענבים בטעם גן עדן. בקצוות השוק, נוכל לפגוש את דוכני הצוענים, אשר מוכרים שיקויים ומרקחים מוזרים נגד עין הרע.  משם נמשיך לסיור מקיף בעיר סמרקנד, בה שלט טימור לנג. נצא לצלם את רחבת כיכר רג’סטאן  אשר הפכה להיות סימלה של העיר סמרקנד על שלושת המדרסות המרשימות המקיפות אותה. לעת ערב (אם יותיר לנו הזמן) נצא לארוחת ערב אותנטית אצל משפחה יהודית בעיר העתיקה. נוכל להתוודע דרך סיפורם לטעמים ולמאכלים האותנטיים של הקהילה. לינה בסמרקנד

יום 4 – סמרקנד – בוכרה
יום ארוך לפנינו נצא בנסיעה לעבר בוכרה  – מרכזה הדתי והתרבותי של מרכז אסיה ומי שנחשבת כמכונת זמן של ממש. דרך המשי הלכה למעשה. הנסיעה עוברת בין אזורים חקלאיים פוריים ובהם שדות מעובדים של שטחי כותנה וחיטה רחבים עליהם מבוססת כלכלת אוזבקיסטן. נצא בנסיעה דרומה אל עיר שחריזאב  , אחת הערים העתיקות של מרכז אסיה שם נצלם את מסגד יום השישי  הקרוי גם “בית המדיטציה”. נמשיך בנסיעה מערבה אל בוכרה. בוכרה הינה מהתחנות החשובות ביותר על דרך המשי המפורסמת אשר הפכה למרכז הדתי והתרבותי חשוב ביותר. בה נמצא שווקים עתיקים, גסמטאות מיוחדות שריחות הבישול עולים מהחלונות. לאחר ארוחתת הערב נגיע אל העיר ובמידת האפשר נצא לסיור ראשוני בעיר המרתקת. לינה בבוכרה.

יום 5 -בוכרה: ירושלים העתיקה של דרך המשי

יום מלא שיוקדש לסיור בין אתריה, מדרשותיה ומסגדיה של העיר בוכרה שריכוזם מעיד על חשיבותה הדתית והתרבותית. נתרשם ממסגד  בולו האוז  מהמאה ה17, אשר בכניסתו בריכת מים קטנה אשר מסביבה כל זקני העיר יושבים ל “פרלמנט” מקומי. נמשיך אל שוק הצורפים ושוק השטיחים. לא מדובר באטרקציה לתיירים, אלא בדבר האמיתי. מסחר  ובהמשך נגיע לבית הכנסת והרובע היהודי בו חיה עד היום קהילה יהודית. לסיום – נעלה לרחבת המסגדים המשקיפה אל העיר לצילומי שקיעה. לינה בבוכרה

יום 6 -בוכרה – חיווה – יוצאים אל המדבר

הבוקר אנו חוצים את המדבר האדוםבנסיעה ארוכה מערבה אל עיר המדבר חיווה; בדרכינו נהנה מנופי המדבר ונהר האמודריה .עם ההגעה נערוך ביקור בעיר המחוז המרכזית אורגנץ’ ונמשיך אל חיווה, עיר מדברית מרתקת, מוקפת חומות בוץ, אליה מגיעים כל תושבי האזור ואנשי המדבר למכור ולסחור במרכולתם השונה. נצלם בשוק הססגוני ונציץ מקרוב לחיים בצל המדבר. עם ההגעה אל חיווה ולאחר התארגנות במלון נצא לסיור לילי בעיר היפה. לינה בחיווה.

יום 7 – חיווה – טשקנט

את מירב היום נקדיש לביקור בעיר חיווה הנמצאת בלב המדבר – מדובר בעיר שכל בתיה וחומותיה עשויים מבוץ, כאילו נלקחה מסרטי אלדין. עם בוקר, נצא אל השוק המקומי, אשר היווה עד לפני כמה מאות שנים כבסיס לסחר בעבדים. לא מדובר בשוק רגיל. מלבד הפירות והירקות, מוכרים בו בעלי חיים, שיקויים ואלמנטים הייחודים לאזור. . נמשיך לסייר באתרי של העיר העתיקה של חיווה עד שעות אחר הצהריים ונצא לשדה התעופה לטיסה אל הבירה טשקנט. לינה בטשקנט.

יום 8 – טשקנט תל אביב
עמוסי חווית, ריחות מדבר ותמונות מדהימות, נעלה על הטיסה הישירה לתל אביב.

חובה לקרוא

עלות: 3390 דולר אמריקאי

 תוספת חדר יחיד: 489 דולר אמריקאי

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות.

* טיסת פנים במסלול אורגנץ – טשקנט

* אשרת כניסה (ויזה) קבוצתית לאוזבקיסטן.

* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון פברואר יולי 2017).

* מלונות מדרגת ראשונה ודרגת תיירות טובה.

* חצי פנסיון (ארוחות בוקר וערב).

מדריך בכיר מצוות פוטוטבע
מדריך גיאוגרפי ישראלי – מומחה לדרך המשי

מדריך אוזבקי מקומי, עם ניסיון בסדנאות צילום

* כניסות לאתרים כמפורט בתוכנית,

* ימי סיור כמצוין בתוכנית הטיול.

* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג.

* שירותי סבלות.

* דמי רישום ע”ס 150$.

המחיר לא כולל:
“כל מה שלא מצויין “בסעיף כלול

דמי ביטול

דמי הרשמה: ההרשמה באמצעות טופס הרשמה ובתשלום דמי רישום בסך 150$, יתרת התשלום בעד שלושה תשלומים שווים חודשיים (התשלום הראשון חודשיים לפני היציאה). ניתן לשלם במזומן, העברות בנקאיות, המחאות ללא ריבית. על תשלום בכרטיסי אשראי תחול תוספת 2%.

תנאי ביטול הרשמה באמצעות טופס הרשמה ובתשלום דמי רישום ע”ס 150$ שלא יוחזרו. מ- 30-45 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 20% מעלות הטיול, מ- 15-29 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 35% מעלות הטיול, מ- 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 50% מעלות הטיול, מ- 4-6 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 75% מעלות הטיול, מ- 3 ימים לפני תאריך היציאה ועד למועד היציאה יחויב סכום של 100%% מעלות הטיול.

חשוב לציין שבמקרים בהם כרטיסי הטיסה יכרטסו זמן רב לפני מועד היציאה, יחולו דמי ביטול כרטיסי הטיסה על אלה המבטלים כמתחייב מחוקי הביטול של חברות התעופה (יתכן אף מחיר הכרטיס במלואו). מומלץ כבר בעת ההרשמה לרכוש ביטוח נסיעות לחו”ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול (ע”פ תנאי הפוליסה).


 

עם הצטרפותך למסע הינך מאשר כי קראת את התנאים הכלליים במלואם כפי שהם מופיעים  – באתר החברה
לקריאת התנאים הכללים לחץ כאן

הערות חשובות

* התוכנית הכתובה כאן היא בגדר הצהרת כוונות, הביקור באתרים וסדר הביקור יקבע בשטח על פי החלטת המדריכים, מזג אוויר ועל פי אילוציים בירוקרטיים של השלטונות

* חלק מהמסע לאוזבקיסטן כולל בתוכו גם בירוקרטיה (תזכורת לשלטון של ברית המועצות): תורים, מילוי טפסים בדיקות ארוכות בשדה”ת וכיוצא בזה. פשוט לקחת בסבלנות

* המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.

* הכניסה למדינה מותנת באישור הויזה על ידי השלטונות האוזבקים.

 

חלון לאוזבקיסטן

היסטוריה

מאז ומעולם אוזבקיסטן הייתה המדינה יותר מיושבת מהמדינות שסביבה שבעיקרן היו מדינות נוודים. האזור היה חלק מהמדינה הפרסית העתיקה. אל האימפריה האכמנית (ACHAEMENID) פלש אלכסנדר הגדול במאה ה- 4 לפנה”ס. הוא נעצר בסמוך לסמרקנד ונישא לרוקסנה, בתו של המושל המקומי. דרך המשי לאורך התקופות השונות הביאה לשגשוג ופריחה במדינה. עם שקיעתה של הדרך מורגשת שוב ההשפעה הפרסית. במאה ה- 6 לפנה”ס מגיעים לאזור “הטורקים המערביים” אשר נטמעים בדרך החיים המקומית. הערבים מביאים את האסלאם ואת הכתב הערבי במאה ה- 8 אך הם מוצאים את מרכז אסיה גדולה ובלתי ניתנת לשליטה. חזרה מחודשת אל פרס חלה בזמן שושלת SAMANID במאות ה- 9-10. הבירה בוכרה הייתה מרכז אינטלקטואלי דתי ומסחרי מחודש. במאה ה- 11 ה- CHAZNAVUDS נודדים לחלק הדרומי של האזור. באותו זמן TURKIC KHOREZMSHAHS שולט במרכז אסיה לזמן קצר עד להגעתו של ג’ינגס חאן. האזור הופך מרכזי שוב עם עלייתו של טימור הלוחם האגדי.

 
האוזבקים

מעט מאד נכתב על ההיסטוריה הקדומה של האוזבקים. ההיסטוריה הידועה מתחילה בין השנים 1313-40 תקופה בה שלט באזור לוחם ידוע, מצאצאיו של ג’ינגס חאן ושמו אוזבק (OZBEG), אשר לוחמיו החלו לכנות את עצמם על שמו. האוזבקים נעים דרום מזרח כשהם מתערבבים עם הטורקים ומאמצים את שפת ה- TURKIC. אל אזור הנהר סיר – דאריה הם מגיעים באמצע המאה ה- 15. כשהם מקבלים את מרותו של השייח’ מוחמד שייבני. בשנת 1510 כל השטח שבין אמו – דריה ו- סיר – דריה שייך לאוזבקים כשהם שולטים במדינה בעיקר מבוכרה ומאזור חיבה. אחרון השליטים האוזבקים (והגדול ביותר) ה- SHAYBANID KHANS היה עבדולה ה- 2 בין השנים 1538-98 האחראי גם על הארכיטקטורה הנפלאה של בוכרה. מאוחר יותר שולטים באזור ה- ASTRAKHANIDS כמעט עד סוף המאה ה- 18. בשנת 1785 שולט באזור האמיר של בוכרה, מאסים שה-מוראד ובתחילת המאה ה- 19 כל אחת מהערים המרכזיות, חיבה, בוכרה וקוקאנד הנן עצמאיות ושולטות על סביבתן.

הרוסים מגיעים

בתחילת המאה ה- 18 מציעה העיר חיבה לפיטר הגדול מרוסיה הצעה: לעזור לה כנגד ניסיונות הכיבוש של טורקמנים ושבטים קזקים. זוהי המעורבות הראשונה של רוסיה במרכז אסיה. תאבונו של פיטר גדל כשנוכח בפוטנציאל המסחרי של חיבה, בדרך הארוכה בואכה הודו, כמו גם מהשמועות על מציאת זהב באזור נהר אמו-דריה. ברגע האחרון (1717) התחרט ה”חאן” של חיבה והוציא להורג את כל החיילים הרוסיים אשר באו לעזור לו. ההתלהבות הרוסית נעצרה וחוזרת בהדרגה בעיקר בקשרי מסחר (בוכרה) – כותנה תמורת טקסטיל וחפצים שונים. שוק העבדים בבוכרה וחיבה משמש גם כתירוץ טוב לרוסים להגיע לאזור. בשנת 1839 הצאר ניקולס הראשון שולח “משלחת מחקר” לאזור, בעיקר כדי להתחקות אחר תנועת האנגלים אשר באותן שנים משתלטים על אפגניסטן. 25 שנים מאחור יותר, כאשר הרוסים מאוחדים סוף סוף, “נופלות” הערים טשקנט (1865), בוכרה (1868) וחיבה (1873) לידיהם והשליטה הרוסית מושלמת באזור. הקשר בין אוזבק ואוזבקיסטן הינו בעצם קשר שיצרו הסובייטים. לאחר המהפכה הרוסית של 1917-18 מחלקים הבולשביקים את המדינה על פי קבוצות אתניות ולפתע יש לאוזבקים שטח ארץ משלהם (1924). השינוי העיקרי שחל במדינה מאותה שנה היה המעבר האינטנסיבי לחקלאות ובעיקר לכותנה. האינטליגנציה האוזבקית הוגלתה ובאזור נותר העם הפשוט והעני שגם הגלסנוסט של שנות ה- 80 לא שינה את אורחות חייו בצורה קיצונית.

 
עצמאות

בשנת 1989 נערכת בטשקנט אסיפה המונית אשר קוראת בפעם הראשונה לעצמאות מבחינת השפה והכלכלה. בשלב זה, עדיין אין קריאה לעצמאות כוללת ורק בבחירות של פברואר 1990 נבחר איסלאם קארימוב לנשיא החדש של מדינת אוזבקיסטן. ב- 31 באוגוסט 1991 מוכרזת עצמאות המדינה. בדצמבר 1991 מתקיימות הבחירות הראשונות לנשיאות, וקארימוב זוכה ב- 86% מהקולות. קבוצות אופוזיציוניות קטנות כולל מפלגת האסלאם לא מורשות לקחת חלק בשלטון מרכזי. מספר מעשי רצח שאירעו בין השנים 1992-93 כנגד קבוצת האופוזיציה הגדולה BIRLIK נתנו תירוץ לקארימוב לחזק את שלטונו ואת כוחה של המשטרה ורבים ממתנגדי השלטון מואשמים במעצר או נעלמים. כיום רוב מתנגדי השלטון חיים בגלות – בעיקר במוסקבה. בבחירות של דצמבר 94 ואח”כ במרץ 95 הוארך שלטונו של קארימוב עד שנת 2000. עם שכנים שבהם עולה ומתפתח הפונדמנטליזם הערבי/אסלאמי אין פלא כי קארימוב אימץ את סגנון שלטונו של טימור כולל החלפת פסלו של קארל מארכס בכיכר המרכזית של טשקנט. רחובות רבים שינו את שמם מאז קבלת העצמאות. הכתב הקירילי נמחק כמעט לגמרי מכל מקום אפשרי. ביחד עם זאת – תושבים רבים כולל נהגי מוניות ועל גבי מפות רבות עדיין ניתן לראות ולשמוע את השמות הישנים.

 

גיאוגרפיה

שטח המדינה: 447,400 קמ”ר – (כגודלה של שבדיה) והיא המאוכלסת ביותר מבין מדינות מרכז אסיה. כשני שליש משטח המדינה הינם שטוחים – מדבר ורמת USTYURT.  במערב המדינה משתרע מדבר קיזילקום – המדבר האדום. שארית זרימתו של נהר האמו-דריה מגיעה באזור זה לאגם אורל. מזרח המדינה הינו גבוה בהרבה; אזור טשקנט גובל בהרי קירגיסטאן עם המשך עד לרכס טייאן שייאן ואילו אזור סמרקנד גובל ברכס פאמיר הידוע. כל הנהרות הגדולים של מרכז אסיה מקורם באזור זה כולל הנהר הגדול אמו-דריה. רוב הנהרות מנוצלים בצורה מסיבית לחקלאות – בעיקר עבור שטחי כותנה.

 

ממשל

בהתאם לחוקה של דצמבר 1992, הנשיא הנבחר לתקופה של 5 שנים הינו ראש המדינה המוגדרת כרפובליקה. הנשיא יכול להתמנות עד 2 תקופות שלטון רצופות. הנשיא ממנה את הקבינט (ממשלה) הדרוש אישור חוקתי. הערכאה העליונה (למעט הנשיא) הינו גוף נבחרים של 150 איש הממונים ל- 5 שנים אולם הנשיא רשאי לפזרם ללא כל הודעה מוקדמת. מבחינה אדמיניסטרטיבית  – מחולקת המדינה ל- 12 מחוזות (VILOYATI). למרות הגדרת המדינה כרפובליקה דמוקרטית – השלטון הינו בעצם דיקטטורי מרכזי לכל דבר. בטחון סוציאלי מובטח לכל אזרחי המדינה כחלק מהיותם נתינים של כל אחד מהמרכזים האורבניים של המדינה (MAHALLAHS). מרכזים אלו מפקחים פיקוח הדוק ביותר על כל אחד מהאזרחים הנולדים בתחומם, כולל נישואים, עבודה, דירה – ואפילו לוויות.

 

כלכלה

כלכלתה של אוזבקיסטן מושתת על שני יסודות: חקלאות (בעיקר כותנה) וגידולים חצי מדבריים נוספים, וכן סחר מהדרגה הנמוכה. כל זאת למרות הפיתוח התעשייתי המואץ בשנים האחרונות סביב לטשקנט, סמרקנד, בוכרה ועמק פרגנה. בעמק גם הרבה בתי החרושת המעבדים משי. המערב הצחיח משמש בעיקר לגידול בעלי חיים כגון כבשי ה- KARAKUL באזור בוכרה. אוזבקיסטן ניצבת במקום ה – 8 בעולם בייצור זהב, כ- 65 טון בשנה, בעיקר באזור מדבר קאזילקום. בנוסף יש במדינה פחם, גז טבעי, נפט ואורניום. 12% משטחה של המדינה הינו יערות אך עדיין יש צורך בייבוא של עצים ונייר. החשמל מסופק ברובו באמצעות תחנות הידרו-אלקטריות מיושנות. הייבוא גדול ועיקרו מוצרי חשמל, מכונות שונות, חומרי בניין, אוכל ושמן. עיקר הכסף הזר המגיע מהכותנה ומהזהב מוצא על אוכל ומוצרי צריכה בסיסיים, דלק וחלקי חילוף. 4/5 מהמסחר של המדינה הוא עם מדינות חבר העמים לשעבר. קיים סכסוך מתמשך על מכירת כותנה לרוסיה; לטענת האוזבקים, הרוסים קונים מהם את הכותנה בזול, ממחזרים אותה ומוכרים ביוקר ולכן בשנים האחרונות נמנעת אוזבקיסטן ממכירת כותנה לרוסים. משנת 1993 מעודדת המדינה השקעות זרות במדינה, כולל רכישת מניות במפעלים מקומיים, אך המגמה הינה איטית ועדיין אינה מורגשת. המכשול העיקרי – בירוקרטיה. הקפיצה המיוחלת בכלכלת המדינה עדיין לא הגיעה. שטחים רבים של כותנה הוסבו בשנים האחרונות לשטחי מזרע ודגניים שונים. כדי להיחלץ ממעגל הכספים של ברה”מ לשעבר, הומצא במדינה המטבע המקומי SUM (1994) אך עדיין האינפלציה דוהרת והמסחר והכלכלה אינם יציבים. גם השקעות גדולות של זהב בבנקים שוויצרים לא ייצבו עדיין את הכלכלה ואת המטבע המקומי. האו”ם מציין את אוזבקיסטן כאחת מהמדינות העניות בעולם עם הכנסה חודשית של פחות מ- 300$ לאדם.

 

אוכלוסייה

בשנת 2006 היו במדינה 25.4 מיליון איש על פי החלוקה הבאה: אוזבקים 71%, רוסים 8%, טאג’יקים 5%, קאזקים 4%, טאטרים 3%.  200,000 ערבים. 40%  הינם עירוניים ו- 60% כפריים.  88% מוסלמים, 10% נוצרים. בטשקנט חיים  2.5 מיליון תושבים. בסמרקנד – 460,000 בוכרה 280,000  ובעיר פרגנה 198,000.  למשפחה כפרית ממוצעת יש 10 ילדים. מעל מחצית האוכלוסייה הינה מתחת לגיל 15.

אוזבקיסטן דברים שחייבים לדעת;

הגעה ונוהלי כניסה:

משך הטיסה מישראל לטשקנט הוא ארבע שעות וארבעים דקות. כל נוסע המגיע מישראל נדרש להציג אשרת כניסה תקפה למדינה. האשרה המוענקת הינה בד”כ לחודש ימים. עם הגעתכם לשדה התעופה הבינלאומי של טשקנט תידרשו במילוי טפסי הצהרה ומכס. תיתכן בדיקת תכולת המטען והכסף ע”י השלטונות המקומיים ולכן מומלץ להצהיר על סכומי הכסף המדויקים וכן מומלץ ביותר שלא להגיע עם תכשיטים שונים – עליהם תיאלץ(י) להצהיר בפירוט רב! את הטפסים המלאים והחתומים יש לשמור עד לעזיבת המדינה!

 

כסף:

המטבע באוזבקיסטן נקרא SUM וערכו הרשמי כ- 2170 SUM לדולר אחד (נכון לאוקטובר 2013). המסחר בשוק השחור מקובל ביותר וניתן לשלם בדולרים בכל חנות ושוק, כמעט על כל שירות שניתן. בחלק מהמלונות לא יקבלו מכם דולרים ותידרשו לשלם במטבע המקומי. כרטיסי אשראי מתקבלים רק במלונות הגדולים ובמסעדות אחדות.

מלונות:
המלונות בהם תבקרו במהלך הטיול הנם בדרגה טובה – מהטובים ביותר בכל אחת מהערים. ברוב המלונות ודלפקי הקבלה ניתן למצוא אנשים דוברי אנגלית. רמת האוכל המוגשת במלונות הינה טובה אך בסיסית ולעיתים יש לדרוש ולעמוד על שלכם בכל הקשור בתוספות אוכל, חימום וצורת ההגשה. החלפת מצעים וניקוי החדר נעשים (בד”כ) מידי יום.

 

נסיעות וטיולים:

עיקר ההוצאה במהלך השהות באוזבקיסטן הינה על נסיעות וטיולים. הדלק יקר ביותר וזמינותם של רכבים שמישים וטובים הינה מועטה. גם השכר המשולם לנהגים ומדריכים מקומיים הינו רב יחסית. לא ניתן לסמוך על נסיעה באוטובוס ציבורי מקומי ועלויות הנסיעה במוניות, בעיקר בין עיר אחת לשנייה הינן גבוהות ביותר. רוב כבישי האספלט הם ברמה סבירה וכמות המכוניות הנעה עליהם איננה רבה. חברת התעופה AIR UZBEKISTAN מפעילה קווי טיסה פנימיים בין הערים השונות. כללית – הנסיעה ברחבי המדינה הינה בטוחה ולא ידועים מיקרים של תקיפה והתנכלות לתיירים.

 

לא לשכוח:

אוזבקיסטן נפתחה לתיירות מערבית (וישראלית) לפני שנים מועטות ביותר. עד שנת 1991 כמעט ולא הגיעו תיירים למדינה זו, שנחשבה מהסגורות והמבודדות ביותר במרכז אסיה. גם כיום – המדינה נחשבת כמדינת עולם שלישי וכמות התיירים המגיעה הינה קטנה יחסית. בצד היתרונות של עובדה זו יש לקחת בחשבון מגע עם אוכלוסייה נרחבת אשר אינה דוברת אנגלית, בתי מלון ונותני שירותים אחרים אשר אינם מורגלים בקצב החיים המודרני שלנו וכו’. על התייר המגיע למדינה זו לקחת עובדות אלו בחשבון; למרות הניסיון הרב שצברנו במהלך השנים האחרונות בשליחת מאות רבות של מטיילים לאוזבקיסטן ולמרות ההתקשרות עם גופי תיירות מהגדולים והמובילים במדינה זו, יתכנו תקלות שונות במהלך הטיול. במידה ויהיו – אנא קחו זאת בהומור וכחלק מחוויית הטיול. חשוב לזכור כי הקשר הטלפוני בתוך המדינה (כמו גם הקשר הבינלאומי) הינו מיושן, ולעיתים הדברים אינם מסתדרים בקצב אליו אנו מורגלים. ביחד עם זאת – התמורה הניתנת לתייר המגיע למקומות בתוליים ומרתקים הינה מרתקת ומאלפת – ללא שיעור. טיול באוזבקיסטן יש לראותו כהצצה בלתי נשכחת לעולם אחר, שונה, מרתק ומדהים.

 

ספרות על אוזבקיסטן

כדי שהטיול יהיה מעניין ומרתק יותר, אנחנו ממליצים להתעניין בספרות הכתובה. לצערנו לא נכתבו ספרים רבים על אוזבקיסטן וכמעט לא ניתן למצוא חומר בעברית על מדינה מרתקת זו. להלן מספר מצומצם של מדריכי נסיעות וספרים הקשורים למדינה זו; חלקם של ספרים אלו נמצא אצלנו;  אתם מוזמנים לבוא ולעיין בהם להנאתכם.

* LONELY PLANET –CENTRAL ASIA

* “אוק-יול”  – דרך לבנה;

* דרך ארץ המשי – אמנון שמוש (בהוצאת סטימצקי);

* דרך המשי – צור שיזף;

 

שם (חובה)

טלפון

דואר אלקטרוני (חובה)

מיקום מרכז אסיה
טמפרטורה בעונה בה נבקר 26 מעלות
מועד יציאה 7.5.18 – 14.5.18
הדרכה מדריכת צילום, מדריכים מומחים מקומיים
עלות 3390$
חדר יחיד תוספת של: 489$
חשוב לדעת מסע דרך המשי של פוטוטבע זו חוויה ממכרת

טלח

תאריכים, עלויות ומידע למטייל

 שמונה ימים שבעה לילות


טיסה ישירה ומיוחדת


סדנת צילום לחובבי צילום, תרבויות ומסעות מדבריים

Design Style Switcher